آتنا هاست

ساخت اکانت FTP در SolidCP

FTP چیست؟

اف تی پی (FTP یا File Transfer Protocol) یک پروتکل استانداردی است که برای انتقال فایل از یک هاست به هاست دیگر استفاده می‌شود.

FTP با استفاده از دو اتصال که کامپیوترها با یکدیگر ارتباط دارند. یک طرف ارتباط به دستورات و پاسخ‌هایی که میان دو کلاینت رد و بدل می‌شود اختصاص پیدا می‌کند. در زمان انتقال اطلاعات 4 دستور توسط کامپیوتر و سرور انجام می‌گیرد. این دستورات عبارتند از:

 • ارسال
 • دریافت
 • تغییر دایرکتوری
 • انتقال

کاربرد FTP چیست؟

یکی از دلایل اصلی نیاز کسب و کارهای مدرن بهFTP  توانایی برای انتقال فایل‌هایی است که حجم بالایی دارد. هنگامی که فایل‌های کم حجم مانند یک فایل ورد را منتقل می‌کنید، راه‌های دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد. اما با استفاده از FTP قابلیت انتقال صدها گیگابایت اطلاعات همزمان را دارید. این انتقال به طور راحت امکان پذیر است.

امکان اطلاعات با حجم بالا، جریان کار را بهبود می‌بخشد. با انتقال اطلاعات به طور همزمان، در زمان خود نیز صرفه جویی می‌کنید و بجای انتقال فایل، می‌توانید به کارهای دیگر خود رسیدگی ‌کنید.

مزایای استفاده از اف تی پی:

 • سرعت: از بزرگترین مزیت FTP سرعت بالای آن است. FTP یا پروتکل انتقال فایل از سریع‌ترین راه برای انتقال فایل‌ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر است.
 • کارآمدی:
 • امنیت: برای دسترسی به سرور FTP باید رمز عبور و نام کاربری وراد کنیم. همین موجب امنیت اکانت اف تی پی می‌شود.

مزایای سرور FTP:

 • سرور اف تی پی امنیت را برای کاربر فراهم می‌کند.
 • سرور اف تی پی همچنین کنترل و مدیریت زیادی به کاربر می‌دهد.
 • امکان شروع مجدد انتقال داده در صورت شدن در اتصال وجود دارد.
 • انتقال FTP سریع‌تر از HTTP است.
 • هیچ محدودیت حجمی برای هر بار انتقال وجود ندارد.
 • امکان زمانبندی کردن برای انتقال را خواهید داشت.
 • امکان صف بندی فایل‌ها برای آپلود کردن و دانلود کردن وجود دارد.

چرا از اف تی پی استفاده می‌کنیم؟

اگرچه انتقال فایل از یک سیستم به سیستم دیگر بسیار ساده به نظر می‌رسد اما گاهی موجب ایجاد مشکلاتی می‌شود. برای مثال، دو سیستم فایل‌های متفاوتی دارند.

ممکن است به روش‌های مختلفی برای نشان دادن متن و دیتا نیاز پیدا کنید. پروتکل اف تی پی این مشکلات را با ایجاد اتصال میان هاست‌ها فراهم می‌کند. یک اتصال برای انتقال دیتا انجام می‌گیرد.

دو سیستم ساختار دایرکتوری متفاوتی دارند. پروتکل اف تی پی با تثبیت اتصال میان هاست مشکلات میان آنها را برطرف می‌کند. یک اتصال برای انتقال دیتا استفاده می‌شود و دیگری برای کنترل اتصال استفاده می‌شود.

انواع اف تی پی:

 1.  SFTP (Secure FTP):

نسخه‌ی امن FTP است. با SFTP انتقال و دسترسی به داده‌ها در محیط امن صورت می‌گیرد. عملکرد پروتکل SFTP شبیه به FTP است اما برای انتقال فایل از SSH استفاده می‌شود.

2. FTP ساده:

FTP معمولی به اف تی پی بدون رمزگذاری گفته می‌شود. معمولا برای استفاده از اکانت FTP، علاوه بر ساخت اکانت، ایجاد رمز موجب افزایش امنیت FTP می‌شود.

تفاوت اف تی پی اکتیو و پسیو چیست؟

اف تی پی مبتنی بر کلاینت-سرور است. بنابراین برای کار با اف تی پی، ارتباط میان کلاینت و سرور باید برقرار شود.

برقراری ارتباط کلاینت و سرور از طریق FTP صورت می‌پذیرد. اتصال برای ارسال داده‌ها بین کلاینت و سرور به دو نحوه‌ی اکتیو و پسیو انجام می‌گیرد. در Active FTP  (اف تی پی اکتیو)  سرور با استفاده از پورت تعیین شده به کلاینت متصل می‌شود. در این نوتع اتصال سرور به صورت مستقیم به کلاینت متصل می‌شود.

در Passive FTP  (اف تی پی اکتیو) کلاینت به صورت مستقیم به سرور متصل می‌شود.

برای ساخت اکانت FTP می‌تواند ویدیوی زیر را مشاهده می‌کنید:

 1. ابتدا وارد پنل کاربری خود شوید.
 2. بر روی FTP Account کلیک کنید.
 3. سپس روی Create FTP Account کلیک کنید.
 4. نام کاربری و رمز عبور انتخاب کنید.
 5. بر روی Update کلیک کنید.

 

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *