کنترل پنل SolidCP | این کنترل پنل چه قابلیت‌هایی را ارائه می‌دهد؟

SolidCp Control Panel

کنترل پنل SolidCP برای هاست‌ها و سرورهای ویندوزی

کنترل پنل SolidCP برای هاست‌ها و سرورهای ویندوزی

کنترل پنل در واقع برنامه‌ای است که بر روی انواع سرور مجازی و اختصاصی نصب می‌شود و با استفاده از آن می‌توانید میزبانی وب را مدیریت کنید. از طریق این ابزارها می‌توان بر روی خدمات ایمیل، حساب‌های FTP، آمار وب و داده‌های سایت کنترل داشت. یکی از کنترل پنل‌های کاربردی در خدمات میزبانی وب، کنترل پنل SolidCP است. ما در مجموعه آتنا وب، این کنترل پنل را برای خدمات میزبانی وب ویندوز در نظر گرفته‌ایم که امکانات و ویژگی‌های فراوانی دارد.

انواع کنترل پنل‌های رایج برای خدمات میزبانی وب

کنترل پنل‌ها همگی دارای برخی از کارکردهای اساسی هستند و هدف تمامی آن ایجاد تنظیمات مناسب و مدیریت سایت و پلتفرم در خدمات میزبانی وب است. با این حال هر یک از این کنترل پنل‌ها دارای قابلیت‌های خاص و ویژگی‌های سفارشی هستند. برای انتخاب کنترل پنل نیز پیش از هر چیز باید بدانید که سیستم عامل سرور چیست تا بتوانید کنترل پنلی را انتخاب کنید که از آن پشتیبانی می‌کند. برای مثال کنترل پنل‌های سی پنل و دایرکت ادمین برای سیستم‌های عامل لینوکس در دسترس هستند، کنترل پنل پلسک برای هر دو سیستم عامل کاربرد دارد و کنترل پنل SolidCP نیز با سیستم عامل ویندوز سرور هماهنگ است.

کنترل پنل SolidCP چیست؟

کنترل پنل SolidCP در واقع یک پنل جدید و جایگزین برای کنترل پنل قدیمی‌تری به نام "وب‌سایت پنل" توسعه یافت. این نرم‌افزار در سال 2016 در دسترس کاربران قرار گرفت. هدف اساسی از سولید سی پی، ارتقای ویژگی‌های وب‌سایت پنل و همچنین این مساله بوده است که بتوان از آن مشابه با کنترل پلسک برای هر دو سیستم عامل سرور ویندوز و لینوکس استفاده کرد. با این حال بخش لینوکسی این نرم‌افزار همچنان در حال توسعه است و هنوز در دسترس کاربران قرار نگرفته است.

کنترل پنل SolidCP یک نرم‌افزار منبع باز است. این یعنی توسعه دهندگان به کدهای این ابزار دسترسی دارند. از سوی دیگر این ویژگی باعث می‌شود که این کنترل در گروه ابزارهای رایگان مدیریت میزبانی وب قرار بگیرد. این مساله باعث شده است که توسعه دهندگان فراوانی در سراسر دنیا همزمان در حال توسعه و بهبود ویژگی‌های این ابزار باشند.

کنترل پنل SolidCP چه ویژگی‌هایی دارد؟

کنترل پنل SolidCP چه ویژگی‌هایی دارد؟

کنترل پنل سولید سی پی ابزاری کاربردی و کامل است که شرکت‌های زمینه فناوری اطلاعات، شرکت میزبانی وب و مشتریان آن‌ها در سراسر دنیا می‌توانند از آن برای اهداف زمینه کاری خود استفاده کنند. این کنترل پنل همچنین ویژگی‌هایی دارد که آن را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب تبدیل کرده است. برای مثال این ابزار دارای بهترین امکانات برای ارائه خدمات اشتراکی و چندکاربری است. بنابراین این شرکت‌ها می‌توانند از آن برای هاست‌های اشتراکی و سرورها استفاده کنند و خدمات مناسبی را به مشتریان خود ارائه دهند.

منبع باز یا متن باز بودن این ابزار نیز یک ویژگی مناسب دیگر است. زیرا شرکت‌های میزبانی وب دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای لایسنس آن ندارند. این مساله باعث می‌شود تا هزینه‌های کسب‌وکارهای میزبانی وب کاهش یابد. کاهش هزینه‌ها برای این شرکت‌ها نیز باعث می‌شود بتوانند در فضای رقابتی موجود برای بازاریابی مشتریان هاست و سرور، پلن‌هایی با قیمت مناسب‌تر را در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

نکته دیگر در مورد این کنترل پنل این است که نرم‌افزاری انعطاف‌پذیر و کاربردی می‌باشد؛ زیرا با استفاده از آن در زمان کوتاهی به بسیاری از نرم‌افزارها و ابزارهای کاربردی سرور دسترسی خواهید داشت و می‌توانید آن‌ها را مدیریت کنید. از جمله این ابزارها می‌توان به sharepoint، Hyper Development، mysql5، sql server 2014، lync 2013 و Microsoft RemoteApp اشاره کرد.

برخی از ویژگی‌های دیگر این کنترل عبارتند از:

 • امکان مدیریت آسان کاربرها در فضای سرور و هاست
 • امکان سطح‌بندی کاربرها در سرور و هاست
 • امکان ایجاد پلن‌های متنوع و ایجاد تنوع در استراتژی قیمت‌گذاری
 • امکان ایجاد پیکربندی‌های مختلف سمت سرور
 • امکان ایجاد تسک برای پشتیبان‌گیری از داده‌ها
 • امکان ایجاد انواع دیگر تسک برای عملکردهای دوره‌ای
 • پشتیبانی از طیف وسیعی از سرورهای وب، ایمیل، دیتابیس، DNS و FTP
 • امکان اتصال به Active Directory
 • دارای قالب کاربرپسند
نصب کنترل پنل SolidCP روی سرور
نصب کنترل پنل SolidCP روی سرور

نصب کنترل پنل SolidCP روی سرور

نصب کنترل سولید سی پی آسان است اما باید با تمامی نکات آن آشنا باشید. البته باید توجه داشته باشید که برای مثال هاست‌های مجموعه آتنا هاست از نوع مدیریت شده هستند. این یعنی تمامی ابزارهای کاربردی از جمله کنترل پنل از قبل بر روی آن‌ها نصب شده است. در هر صورت آشنایی با نصب این ابزار می‌توان شناخت بهتری را درباره آن در اختیار کاربران قرار دهد.

پیش از نصب این ابزار باید از وجود این پیش نیازها در ماشین مجازی سرور اطمینان پیدا کنید:

 • پیش نیاز اول: Windows 2008/2012/2016 Operation System
 • پیش نیاز دوم: IIS 7.5/8.0/10.0
 • پیش نیاز سوم: NET Framework 3.5 and 4.0
 • پیش نیاز چهارم: MS SQL 2008, 2012, 2014 or 2016

مرحله اول

بعد از اطمینان یافتن از وجود پیش نیازهای گفته شده، نوبت به نصب نرم‌افزار می‌رسد. برای این منظور باید این ابزار را از آدرس سایت آن دانلود کنید. وقتی روی این برنامه کلیک راست کنید می‌توانید گزینه نصب را انتخاب کنید و در ادامه باید در پنجره بازشو گزینه I accept the terms in the License Agreement را انتخاب کنید.

مرحله دوم

در مرحله دوم شما برای بررسی گزینه‌ها نیاز به ابزاری به نام SolidCP Installer دارید که در برنامه ویندوز سرور شما نصب شده است. با کلیک روی این ابزار، باید روی view Available Components را انتخاب کنید تا بتوانید گزینه‌ها را بررسی کنید. این گزینه‌ها هر یک برخی از نیازهای کنترل پنل را پاسخ می‌دهند و آن را برای بار اول تنظیم می‌کنند.

کنترل پنل SolidCP چه ویژگی‌هایی دارد؟

برخی از گزینه‌های پیش رو را با هم مرور می‌کنیم:

 • گزینه solidcp standalone server setup: این گزینه کنترل پنل SolidCP را روی حالت استاندارد قرار می‌دهد. در این حالت این کنترل پنل می‌تواند در کنار برخی از قابلیت‌های مدیریتی اساسی خود از سرویس‌هایی مانند میل سرور و وب سرور نیز پشتیبانی کند. به عبارت دیگر با انتخاب این گزینه، Portal، Enterprise و server نصب می‌شوند. این گزینه همچنین دارای تنظیمات پیشفرض مختلف است
 • گزینه solidcp portal: این گزینه یک رابط گرافیکی مناسب را برای کاربردهای مدیریتی در اختیار شما قرار می‌دهد
 • گزینه solidcp enterprise server: این گزینه شامل اساسی‌ترین بخش‌ها و قابلیت‌های مورد نیاز در کنترل پنل سولید سی پی برای کاربردهای مختلف است
 • گزینه solidcp server: این گزینه شامل تمامی سرویس‌هایی است در بخش سرور ریموت راه‌اندازی می‌شوند

مرحله سوم

در مرحله سوم شما می‌توانید گواهینامه ssl را در کنترل پنل SolidCP نصب کنید. همان‌طور که می‌دانید از این گواهینامه به‌عنوان یک پروتکل امنیتی استفاده می‌شود و کمک می‌کند تا داده‌هایی ارسال و دریافت شده بین سرور و کاربر دارای رمزگذاری باشند.

برای نصب گواهینامه ssl روی کنترل پنل SolidCP شما باید به فایل Private Key مربوط به فایل csr دسترسی داشته باشید. در صورت عدم دسترسی به این فایل باید آن را Generate کنید. البته نگران نباشید زیرا برای این کار آنالیزورهای مختلفی در سطح وب به‌صورت آنلاین وجود دارند که می‌توانید به‌سادگی از آن‌ها استفاده کنید.

تنظیمات dns در کنترل پنل SolidCP

در ادامه با استفاده از فایل csr می‌توانید وریفای کرده و فایل certificate را دریافت کنید. اما برای نصب کامل این certificate شما به فایل PFX نیاز دارید. ایجاد این فایل نیز کار دشواری نیست و می‌توان از ابزارهای کانورتر آنلاین استفاده کرد. یکی از رایج‌ترین این ابزارها ssl4less.eu است. در این سایت باید برخی تنظیمات را اعمال کنید. برای مثال باید current type را روی PEM و مقدار change for را بر روی PFX تنظیم کنید.

مراحل بعدی را با هم مرور می‌کنیم:

 • آپلود کردن فایل‌های Private Key و Certificate
 • تنظیم پسورد بدون نیاز به پر کردن دیگر فیلدهای پنجره باز شده
 • کلیک کردن روی گزینه کانورت برای دانلود شدن فایل PFX
 • در ادامه باید وارد کنترل پنل شوید که به وارد کردن IP و پورت 9001  نیاز دارد
 • سپس باید یوزرنیم و پسورد را وارد کنید
 • در بخش All Customers روی سطح ادمین لاگین کنید
 • در بخش web & application بخش وب‌سایت را انتخاب کنید
 • از میان دامنه‌های موجود، نام دامنه خود را انتخاب کنید
 • گزینه ssl را در بخش بالایی صفحه انتخاب کنید
 • در بخش گواهینامه جدید روی گزینه آپلود گواهینامه کلیک کنید

گواهینامه را باید با پسوند PFX آپلود کنید بنابراین پسورد مرحله کانورت را وارد کنید

تنظیمات dns در کنترل پنل SolidCP

پروتکل dns دارای حروف اختصاری عبارت Domain Name System به‌معنای سامانه نام دامنه است. وظیفه این پروتکل این است که نام دامنه را به IP تبدیل کند. تنظیمات مربوط به این کنترل نیز عموما توسط خود شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی وب انجام می‌شود.

با این حال روش کار را در مورد کنترل پنل SolidCP با هم مرور می‌کنیم:

 • بعد از ورود به کنترل پنل باید گزینه دامین و سپس نام دامنه مورد نظر را انتخاب کنید
 • در بخش دی ان اس، گزینه Edit Dns Zone را انتخاب کنید
 • لیست رکوردها در صفحه بعدی در اختیار شما قرار می‌گیرند
 • با گزینه Add Record می‌توانید رکورد جدیدی را اضافه کنید
 • بنابراین باید نام رکورد را در بخش Record Type وارد کنیم
 • گزینه‌های بعدی متناسب با نوع Record باید پر شوند
 • در پایان گزینه ذخیره را انتخاب می‌کنیم
تنظیمات dns در کنترل پنل SolidCP
چگونه وب‌سایت را به کنترل پنل SolidCP اضافه کنیم؟

چگونه وب‌سایت را به کنترل پنل SolidCP اضافه کنیم؟

در صورتی که کنترل پنل سولید سی پی روی ماشین مجازی سرور یا هاست نصب شده باشد، مشتری باید وب‌سایت خود را به این کنترل پنل اضافه کند. برای این منظور باید ابتدا وارد کنترل پنل شوید. برای این کار می‌توانید آدرس http://ccp.my-hosting-panel.com را در مروگر خود تایپ کنید. در ادامه یوزرنیم و پسورد از شما درخواست می‌شود. این موارد از سوی آتنا هاست در اختیار شما قرار می‌گیرند.

بعد از احراز هویت و ورود به کنترل پنل، آیکون‌های متعددی برای شما نمایش داده می‌شوند. از این میان باید گزینه وب‌سایت‌ها را در بخش وب‌ و برنامه‌ها انتخاب کنید. سپس کافی است گزینه Create Website را انتخاب کنید. در منوی کشویی باید نام دامنه را وارد کرده و روی گزینه Create Website کلیک کنید.

در ادامه صفحه‌ای با نام ویژگی‌های سایت در مقابل شما قرار می‌گیرد. در این صفحه می‌توانید بسیاری از تنظیمات مربوط به قابلیت‌ها را اعمال کنید. همچنین می‌توانید سایت خود را به یک URL دیگر نغییر مسیر دهید. برای کار کافی است روی دکمه ریدایرکت به URL کلیک کرده و سپس گزینه ذخیره تغییرات را انتخاب کنید. آخرین مرحله نیز این است که بخش افزونه‌ها را انتخاب کنید تا Application Pool یا نسخه PHP سایت را تغییر دهید.

کنترل پنل SolidCP روی هاست ویندوزی آتنا هاست

شرکت آتنا هاست به‌دلیل مزایای کنترل پنل SolidCP از آن بر روی هاست ویندوزی خود استفاده کرده است و مشتریان می‌توانند با استفاده از آن به ویژگی‌ها و ابزارهای کاربردی دسترسی پیدا کنند. هاست ویندوزی از جمله محصولات محبوب مجموعه آتنا است. این نوع از هاست بهترین عملکرد را به وب‌سایت‌هایی ارائه می‌دهد که بر اساس زبان‌های برنامه‌نویسی ASP و ASP.NET توسعه یافته‌اند.

برخی از مزایای این نوع از هاست‌ها را در ادامه با هم مرور می‌کنیم:

 • کار کردن با این هاست‌ها بسیار راحت است و به دانش فنی بالا نیاز ندارد
 • این نوع از هاست محیطی مشابه دیگر انواع سیستم‌های عامل ویندوز دارد
 • در این نوع از هاست می‌توان از سیستم مدیریت پایگاه داده MySql است
 • این نوع از هاست ایمنی بسیار بالایی دارد و از داده‌های وب‌سایت محافظت می‌کند
 • در این نوع از هاست می‌توان اکثر برنامه‌های تحت ویندوز را نصب و استفاده کرد
 • این نوع از هاست رابط کاربری آسانی و کاربرپسندی دارد
 • استفاده از کنترل پنل SolidCP کار با این هاست را آسان‌تر کرده است
کنترل پنل SolidCP روی هاست ویندوزی آتنا هاست

خرید انواع هاست و سرور ویندوزی با کنترل پنل SolidCP از آتنا هاست

آتنا هاست یکی از برترین شرکت‌های حوزه خدمات میزبانی سایت در ایران است. ما در مرکز داده‌های آتنا از سال 1389 در حال ارائه خدمات هاست و سرور برای میزبانی از وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های کسب‌وکارها و سازمان‌های گوناگون هستیم. از مزایای دیگر آتنا هاست می‌توان به اتصال به زیرساخت نوری، امکان دسترسی فیزیکی به سرورها برای تبادل داده‌ها، سرعت دسترسی مناسب در سراسر کشور، دسترسی به سرور حتی در صورت قطعی اینترنت کل کشور و امکان سفارشی‌سازی و توسعه سرویس‌ها اشاره کرد.

آتنا هاست برای سرویس‌های ویندوزی خود از کنترل پنل SolidCP استفاده می‌کند که کاربرد آسان و قابلیت‌های فراوانی دارد. برای دریافت خدمات متنوع از مجموعه ما کافی است از منوی بالای سایت، سرویس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *